سوالات متداول

عمل جراحی چاقی

پرسش : آیا بعد از عمل جراحی بای پس معده امکان زیاد شدن حجم معده وجود دارد؟

پاسخ : بلی،در صورت عدم رعایت رژیم غذایی امکان افزایش حجم پاوچ معده وجود دارد هر چند این امکان بسیار کمتر از زیادشدن حجم معده در صورت عدم رعایت رژیم پس از جراحی اسلیو گاسترکتومی می باشد.

سن مناسب برای عمل جراحی بای پس

پرسش : سن مناسب برای عمل جراحی بای پس چه سنی می باشد؟

پاسخ : معمولاً امکان جراحی پس از 18 سال تا 60 سالگی می باشد.هرچند برای سنین نوجوانی سایر روش ها نظیر اسلیو و حلقه در صورت لزوم و پیشنهاد جراح ،می تواند جای گزین مناسبی باشد.

عمل جراحی بندینگ

پرسش : آیا برای بارداری باید حلقه را در بیاورم؟تا چند سال این حلقه می تواند باشد؟خوردن سرکه سیب و آبلیمو حلقه را از بین می برد؟

پاسخ : خیر برای بارداری لزومی ندارد حلقه را در بیاوریم،این حلقه تا پایان عمر می تواند باشد و چون این حلقه بیرون معده است خوردن سرکه سیب و آبلیمو حلقه را از بین نمی برد در واقع تماسی با آنها ندارد.

ورزش و چاقی موضعی

پرسش : لطفاً در مورد چاقی های موضعی و تاثیر ورزش بر آنها توضیح دهید.چه ورزشی برای چاقی شکم و پهلوها توصیه می کنید؟

پاسخ : ورزش کردن باعث سوخت و ساز بیشتر چربی ها شده و موجب کاهش درصد چربی و لاغر شدن فرد می شود،تا کنون هیج روش تایید شده ای جهت کاهش چربی های موضعی معرفی نشده است،در بسیاری از موارد انجام ورزش های مانند درازنشست،سبب سفت شدن عضلات بافت شکم می شود و فرد به اشتباه تصور می کند که به صورت موضعی لاغر شده است،برخی از وسایل مورد استفاده در باشگاه ها که جهت لاغری موضعی تجویز می شود سبب فشرده شده بافت چربی به صورت موضعی شده ولی در حقیقت بافت چربی آن ناحیه را کاهش نمی دهد.

بارداری و جراحی چاقی

پرسش : لطفا در مورد بارداری بعد از عمل جراحی چاقی توضیحاتی بفرمایید و اینکه آیا بارداری بعد از عمل ضرری برای مادر و جنین ندارد ؟آیا اضافه وزن بعد از بارداری باقی می ماند یا بیمار به وزن قبلی بر می گردد؟

پاسخ : پس از عمل جراحی چاقی توصیه می شود تا 1.5 سال (18 ماه) از بارداری پیشگیری شود و پس از 18 ماه باردار شدن هیچ منعی نداشته و هیچ ضرری ندارد. بعد از زایمان هم وزن اضافی که ناشی از وزن جنین،مایع آمنیون و جفت آن می باشد از بین رفته و مادر به وزن قبل از بارداری بر می گردد.

مهترین عامل ایجاد چاقی در کودکان

پرسش : چه عواملی باعث می شود کودکانمان دچار چاقی شوند؟

پاسخ : مهمترین عامل ایجاد چاقی در کودکان افزایش انرژی دریافتی و کاهش فعالیت فیزیکی کودکان می باشد،به طوری که افزایش مقدار غذای دریافتی بخصوص غذاهای با کالری بالا(غذاهای آماده و حاوی چربی زیاد و تنقلات نامناسب)و نیز افزایش تعداد دفعات وعده های غذایی،غذا خوردن در هنگامی که فعالیت فرد کم است و عدم فعالیت باعث افزایش دریافت انرژی می شود.عدم فعالیت فیزیکی نیز از جمله مهمترین عوامل ایجاد چاقی در کودکان است که این عدم فعالیت می تواند ناشی از استفاده زیاد از حد از کامپیوتر باشد به گونه ای که این وسایل موجب محرومیت کودک از فعالیت در خارج از منزل می شود.از طرفی ثابت شده که بین زمانی که کودک صرف تماشای تلویزیون می کند و میزان غذایی که در آن زمان مصرف می کند ارتباط زیادی وجود دارد پس استفاده زیاد از کامپیوتر و تلویزیون از یک طرف فعالیت کودک را کم می کرده و از طرف دیگر دریافت غذای او را افزایش می دهد و از این طریق منجر به اضافه وزن و چاقی در کودک می گردد.

بارداری و عمل چاقی

پرسش : لطفاً در مورد بارداری بعد از عمل جراحی چاقی توضیحاتی بفرمایید و اینکه آیا بارداری بعد از عمل ضرری دارد؟

پاسخ : پس از عمل چاقی توصیه می شود تا 1.5 سال از بارداری پیشکیری شود.و پس از 18 ماه باردار شدن هیچ منعی نداشته و ضرری ندارد.

عوامل موثر در چاقی کودکان

پرسش : چه عواملی باعث می شود که کودکانمان دچار چاقی شوند؟

پاسخ : مهمترین عامل ایجاد چاقی در کودکان افزایش انرژی دریافتی و کاهش فعالیت فیزیکی کودکان می باشد.بطوری که افزایش تعداد غذای دریافتی بخصوص غذاهای با کالری بالا (غذاهای آماده و حاوی چربی زیاد و تنقلات نا مناسبو..)و نیز افزایش تعداد دفعات وعده های غذایی،غذا خوردن در هنگامی که فعالیت فرد کم است و عدم فعالیت باعث افزایش دریافت انرژی می شود.

کودکان و چاقی

پرسش : برای بچه ای که چاق است ابتدا باید به چه متخصصی مراجعه کنیم ؟ایا روش های جراحی برای کودکان مناسب است؟

پاسخ : برای تعیین راهکار مناسب برخورد با اضافه وزن کودکان ،توجه به سن،جنس،وزن ، قد و عوارض مختلف ناشی از چاقی مثل اختلال قند خون،چربی های خون،مشکلات مفصل و غیره لازم است در مراجعه اولیه می توان با یک متخصص کودکان درگیر با مسائل مربوط به چاقی در کودکان مشورت نمود و در صورت نیاز ایشان شما را به متخصص های لازم ارجاع خواهد داد.قطعاً چاقی در کودکان هم مانند بزرگسالان حائز اهمیت بوده و حتی می تواند به علت شرایط خاص سنی آنها مهم تر باشد و لازم است تدابیر درمانی لازم در این مورد اتخاذ شود. در مورد اعمال جراحی چاقی در کودکان باید گفت که در این زمینه نه فقط در دنیا تجربه کافی وجود ندارد بلکه با توجه به شرایط خاص سنی و لزوم رشد کودکان و نوجوانان در این سالها توصیه هم نشده است.در عوض بایستی به روش های غیر جراحی که از طرف متخصصین آگاه به مسائل مرتبط با چاقی کودکان توصیه می شود توجه داشت.

پرخوری بعد از استرس

پرسش : کسی که بعد از استرس دچار پر خوری می شود چه باید بکند؟

پاسخ : فردی که بعد از استرس با خوردن خود را آرام می کند در واقع روش های صحیح مدارا با استرس را نیاموخته است.این روش ها را با شرکت در کلاسها،مراجعه به روانشناس و یا روانپزشک،مطالعه کتابهای مفید و تمرین می توان آموخت.

1 , 2   بعدی