درباره مرکز

درباره مرکز
تاریخ : 14 اسفند, 1394 , نویسنده : ادمین , بازدید : 5523
بخش : درباره مرکز

امروزه جراحیهای کم تهاجمی با توجه به مزایای متعدد آن نسبت به جراحی های باز به عنوان روش انتخابی در اکثر تخصص ها پذیرفته شده است .مرکز آموزش جراحی های درون بین بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) این افتخار را دارد تا همگام با برترین مراکز آموزشی استاندارد دنیا ، با همکاری بهترین اساتید داخلی و خارجی و بهره مندی از پیشرفته ترین امکانات از سال 1384 برنامه های آموزشی متعددی در زمینه آموزش MIS ، تروما و سونوگرافی برای رشته های جراحی عمومی ، متخصصین زنان ، اورولوژی ، جراحی اعصاب ، فلوشیپ درد ، پرستاران ، مهندسین پزشکی و دامپزشکان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه برگزار نموده است .

تا کنون بیش از 500 نفر از کشورهای همسایه و بیش از 1000 نفر از داخل کشور در این دوره ها شرکت نموده اند .دوره های آکادمیک 1 ساله فلوشیپ MIS برای جراحان عمومی از سال 1386 در این مرکز شروع گردید .


نقش اساسی در ایجاد انجمن علمی جراحان عمومی درون بین و تاسیس مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی در سال 1388 گام های مهم دیگری در ارتقا و توسعه این رشته در داخل کشور بوده است .لذا فرصت را مغتنم شمرده و از تمامی علاقمندان رشته های MIS دعوت می نمایم تا با همکاری و حضور خود در این مرکز موجبات ارتقا و توسعه هرچه بیشتر این رشته را در منطقه فراهم آورند .

دکتر عبدالرضا پازوکی – فلوشیپ جراحی های کم تهاجمی - رئیس مرکز آموزش جراحی های درون بین

 


درباره مرکز

مزیت های این مركز نسبت به دیگر مراكز در سطح جهان

 

 •     دارا بودن كلیه امكانات موجود در پیشرفته ترین مراكز من جمله استرازبورگ.
 •     بهره گیری از بنام ترین اساتید در سطح دنیا.
 •     كم هزینه بودن دوره ها نسبت به مراكز معتبر دیگر.
 •     غنی بودن مطالب تئوری حتی در مقایسه با مراكزی چون ایروكاد و استرازبورگ
 •     پذیرفتن فلوشیپ از طریق وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی
 •     ارائه گواهینامه معتبر از سوی دانشگاه علوم پزشكی تهران
 •     فشردگی و كوتاه مدت بودن دوره

این مركز همچنین برای اولین بار در سطح منطقه شروع به برگزاری دوره های ATLS ( مراقبت پیشرفته از بیمار ترومایی ) با ویژگی های منحصر بفرد به عنوان یك نیاز جدی جهت سازمانهای مرتبط با حوادث غیر مترقبه نموده كه از جمله ویژگی های این دوره ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

 •     بهره مندی از برجسته ترین اساتید در كلیه موارد مطروحه در طرح درس بصورت تخصصی .
 •     بهره مندی از امكانات كمك آموزشی من جمله مولاژ، Animal lab
 •     درآمیختگی مطالب تئوری و عملی
 •     فشردگی و كوتاه مدت بودن دوره
 •     گواهینامه های معتبر از سوی دانشگاه علوم پزشكی تهران با امتیاز باز آموزی.

 

اهداف آموزشی

 

 •     ارائه دانش پایه لازم جهت كاربرد های بالینی
 •     توصیف كلیه اصول پایه ( ابزار ها, دستگاه های مورد استفاده,ارگونومی, انتخاب بیمار , بیهوشی... ) و ارائه رایج ترین تكنیك های پایه لاپاروسكوپی
 •     جلسات آموزشی عملی جهت ایجاد یا بهبود اجرای مهارت های تكنیكی پایه در جراحی لاپا روسكوپی نظیر بخیه زدن در داخل بدن و تكنیك های گره زدن , تطا بق و هما هنگی دو دست جهت دیسكسیون , استفاده بی خطر از انرژی در لاپاروسكوپی
 •     توصیف نتایج و عوارض بالقوه اعمال لاپاروسكوپیك
 •     برگزاری دور ه های Basic و Advanced

 

مرکز آموزش جراحی لاپاروسکوپی

 

امروزه لاپاروسكوپی بعنوان تحولی در امر جراحی پذیرفته شده و مزایای آن سبب گردیده تا سریعاً در سراسر دنیا متداول شود. در كشور جمهوری اسلامی ایران علیرغم وجود برخی اساتید مجرب در زمینه لاپاروسكوپی و برگزاری دوره‌های مختلف بصورت كارگاههای یكروزه در كنار كنگره‌ها ، یا دوره‌های چند ماهه، جای آموزش دوره‌های كوتاه مدت مدون ( شبیه آنچه در كشورهای پیشرو در امر آموزش لاپاروسكوپی طراحی و اجرا می‌شود) در كشور خالی بود. در این رابطه سعی شد تا با بررسی كوریكولوم‌های آموزشی مشابه در كشورهای مختلف و مشورت با اساتید صاحب نظر و انجمن‌های علمی دوره حاضر طراحی شود. باشد تا بخشی از نیاز آموزشی جامعه جراحی كشور برآورده گردد.

در این راستا به همت جناب آقای دكتر پازوكی معاون محترم دانشجویی فرهنگی و عضو هیت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران وموافقت اصولی ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم آموزش جناب آقای دكتر لطیفی و همكاری های جناب آقای دكتر كدخدایی , رئیس اسبق محترم بیمارستان حضرت رسول(ص) , اولین دوره پایه لاپاروسكوپی در دی ماه سال 1384 با عنایت حضرت باریتعالی با حضور جمعی از اساتید ایرانی از جمله جناب آقای دكتر كلباسی , دكتر پازوكی و جناب آقای دكتر میشرا استاد Minimal Access surgery و رئیس بیمارستان Laparoscopy hospital در دهلی نو ‚ از کشور هندوستان طی مدت 5 روز طبق سیلابس های درسی ذکر شده برگزار گردید.


مرکز آموزش جراحی لاپاروسکوپی

 

لازم به ذکر است با رو به رشد بودن تقاضا و اهمیت این روش جراحی , مسئولین براین شدند تا بخشی مجزا از بیمارستان به این مهم اختصاص یابد که این امر به همت عوامل اجرایی مرکز و حمایت های (شركت ایران بهداشت ) نماینده STORZ (در حال حاضر تحت حمایت شرکت WOLF ) در ابتدای سال 1385 محقق و مرکز به امکاناتی قابل قبول تجهیز شد.

دوره‌های متداول در كشورهای مختلف شامل 3 بخش می‌باشد كه شامل آموزش دوره تئوری، كار بر روی مولاژ و Trainer و عمل جراحی بر روی حیوان می‌گردد، ولی با توجه به تفاوتهای خاص جراحی بر روی انسان با جراحی روی حیوان، در طراحی این دوره عمل جراحی بر روی انسان نیز به دوره اضافه شده است كه مزیت بسیار مهم این دوره نسبت به دوره‌های مشابه می‌باشد.دوره آموزشی basic در خرداد ماه 1385 در مرکز برگزار گردید که در این دوره بمنظور کسب مهارت های لازم, آموزش گیرنده گان به پزشکی قانونی جهت جراحی بر روی cadaver زیر نظر استاد معرفی گردیدند.

در خاتمه لازم به ذكر است كه این دوره جایگزین فلوشیپهای رسمی (Minimal Access Surgery (MAS نبوده و ضروری است جراحان پس از طی این دوره تا زمان طی شدن Learning Curve ، در كنار جراحان با تجربه جراحیهای لاپاروسكوپیك را انجام دهند تا توانایی نهایی لازم جراحی مستقل در ایشان ایجاد گردد.